Inwentaryzacja i znakowanie sprzętu komputerowego

Skróć czas inwentaryzacji komputerów dzięki wygodnym znacznikom RFID

Jeżeli czeka Cię inwentaryzacja sprzętu komputerowego (IT) i innego w firmie, to musisz go najpierw dobrze oznakować.

Znakowanie sprzętu IT tagami zbliżeniowymi i etykietami RFID ma przewagę nad etykietami inwentaryzacyjnymi z kodem kreskowym w zakresie:

  • większej wytrzymałości na uszkodzenia,
  • trwałości przewyższającej etykiety z kodem kreskowym – mniej pracy przy ponownym znakowaniu, przy kolejnej inwentaryzacji rocznej,
  • możliwości ukrycia etykiety RFID wewnątrz urządzenia,
  • czasu inwentaryzacji, gdyż odczyt jest zbliżeniowy, bez konieczności odszukania kodu i celowania w niego skanerem.

Inwentaryzacja komputerów i sprzętu IT z wykorzystaniem technologii RFID jest dużo prostsza, ale wymaga też większej wiedzy w zakresie prawidłowego znakowania.

Oznaczanie sprzętu IT tagami RFID

Planując inwentaryzację komputerów mamy do wyboru kilka sposobów znakowania sprzętu, w zależności od tego czy będziemy oznaczać komputer, laptopy, drukarki czy też inny sprzęt komputerowy działu IT.

  • Komputer stacjonarny warto znakować etykietą inwentaryzacyjną na metalową powierzchnię (specjalnym tagiem do zastosowań na metalu i obudowach).
  • Laptop można oznaczyć etykietą RFID UHF ukrytą wewnątrz urządzenia (etykieta pracująca na tworzywie sztucznym).
  • Telefony najlepiej znakować małym tagiem-etykietą na metal Mini (mały tag pracujący tylko na metalu).
  • Inne sprzęty IT, w zależności od warunków i specyfiki, można oznaczać etykietą z nadrukowanym numerem inwentarzowym, jego nazwą i właścicielem.

Bardzo ważny jest umiejętny dobór znaczników RFID do znakowanej powierzchni, ponieważ większość tagów RFID nie działa na powierzchniach metalowych i w bliskim kontakcie z elektroniką. W tej kwestii najlepiej poradzić się naszych specjalistów, którzy pomogą wybrać optymalne rozwiązanie.

Etykieta inwentaryzacyjna RFID

Etykieta inwentaryzacyjna RFID

Tag inwentaryzacyjny RFID na metal

etykieta-rfid-titanium-metal-skin-xerafy

Jak skanować tagi RFID na sprzęcie komputerowym?

Podczas inwentaryzacji komputerów RFID należy pamiętać o właściwościach fal radiowych, które są podatne na zakłócenia w przypadku pracy w polu silnych fal elektromagnetycznych emitowanych przez urządzenia. Istotny jest odpowiedni dobór tagów, umożliwiający później przeprowadzenie inwentaryzacji bez żadnych zakłóceń. Inwentaryzacja sprzętu IT i jego identyfikacja (podobnie jak i wszystkich środków trwałych i wyposażenia) odbywa się poprzez skanowanie znacznika zbliżeniowego za pomocą radiowego czytnika RFID.
skanowanie tagów RFID kolektor danych
Odczytane dane zapisywane są w kolektorze, a następnie synchronizowane z bazą danych programu inwentaryzacyjnego, na przykład Szybka Inwentaryzacja. Nasi doświadczeni specjaliści pomogą Ci odpowiednio oznaczyć sprzęt komputerowy i wdrożyć cały system do jego ewidencji i inwentaryzacji. Inwentaryzacja komputerów i sprzętu IT stanie się o wiele prostsza.

Jak dobrać znaczniki RFID do inwentaryzacji komputerów?

Ze względu na specyfikę sprzętu komputerowego, do jego inwentaryzacji musisz użyć znaczników przystosowanych do powierzchni metalowych. Jeśli nie wiesz jak odpowiednio oznaczyć sprzęt komputerowy i wdrożyć cały system do jego ewidencji i inwentaryzacji, pomożemy Ci w tym. Inwentaryzacja komputerów i inwentaryzacja sprzętu IT stanie się o wiele prostsza.

Przeczytaj także:

Zaczekaj!

Zanim opuścisz naszą stronę, pobierz bezpłatne demo programu Szybka Inwentaryzacja.

Przetestuj go w swojej organizacji.