Inwentaryzacja RFID i znakowane środków trwałych chipami radiowymi zapewniają dwie główne przewagi nad innymi metodami stosowanymi w inwentaryzacji:

  1. Jednorazowe i bardzo trwałe oznaczenie majątku na długie lata
  2. Szybki odczyt nawet wielu przedmiotów na raz bez konieczności odszukiwania położenia znacznika

Jeśli na sam dźwięk słowa „inwentaryzacja” wyobrażasz sobie kilka tygodni niewdzięcznej, mrówczej pracy to pewnie nie wiesz jeszcze, że istnieją narzędzia takie jak program Szybka Inwentaryzacja, które znacznie ułatwią Ci to zadanie. Wdrażając właściwą technologię oszczędzisz nawet 90% czasu, który musiałeś wcześniej przeznaczać na żmudne działania. Jak to zrobić?

Inwentaryzacja chipami RFID – najskuteczniejszy sposób na oszczędność czasu i pieniędzy

Technologia zbliżeniowa bazuje na falach radiowych. Polega na oznaczeniu przedmiotów za pomocą specjalnych etykiet lub chipów. Przymocowuje się je zazwyczaj za pomocą warstwy samoprzylepnej lub nitów. Etykietę najlepiej ukryć w miejscach nie narażonych na zniszczenie, nawet we wnętrzu znakowanego przedmiotu, o ile nie jest on wykonany w całości z metalu.

Inwentaryzacja zbliżeniowa przenośnym czytnikiem RFID. Zasięg od 5cm do 3m w zależności od potrzeb.

Trwałe oznaczenie majątku daje ogromną oszczędność czasu. Odpada konieczność uzupełniania zniszczonego lub utraconego oznaczenia jak to ma miejsce w przypadku kodu kreskowego.  Ponowny wydruk i przyklejanie tradycyjnych etykiet niepotrzebnie przedłuża każdy okresowy spis z natury.

Szybka Inwentaryzacja RFID – w jaki sposób oszczędza się czas i pieniądze?

inwentaryzacja środków trwałych i wyposażenia, biura, majątku za pomocą RFID, inwentaryzator mobilny

W przeciwieństwie do kodu kreskowego, znacznik RFID (etykieta, tag RFID, chip) nie musi być widoczny dla urządzenia odczytującego takiego jak czytnik RFID lub kolektor danych. Nie musisz wchodzić pod stół, aby odczytać kod swojego komputera.

Dzięki falom radiowym, odczyt znacznika odbywa się ze znacznie większej odległości niż odczyt kodu kreskowego (nawet z kilku metrów), a co najważniejsze – jesteśmy w stanie odnaleźć (zlokalizować) i zinwentaryzować przedmioty schowane np. w szafie bądź stojące wysoko na półkach.

Inwentaryzacja RFID przebiega nawet 10 razy szybciej, niż tradycyjną metodą! W jednej chwili odczytasz 50 znaczników, kiedy w tym samym czasie, w przypadku pracy z kodem kreskowym zdążyłbyś odczytać zaledwie kilka przedmiotów.

Bez problemu sięgniesz do przedmiotów zamontowanych pod sufitem jak klimatyzatory, czy projektory multimedialne.

Inwentaryzacja RFID majątku firmy wyposażenia i środków trwałych

Przykładowa etykieta samoprzylepna RFID z zakodowanym numerem inwentarzowym, dodatkowo nadrukowanym wraz z  kodem kreskowym.

etykieta inwentaryzacyjna rfid uhf

Przykład mebla biurowego oznaczonego etykietą RFID  z zakodowanym numer inwentarzowym.

etykieta inwentaryzacyjna RFID UHF, znakowanie mebli i środków trwałych

Popularna etykieta inwentaryzacyjna RFID UHF – Miniweb.

Spis z natury środków trwałych wykonasz stosując inwentaryzator  wyposażony w czytnik tagów RFID UHF dalekiego zasięgu oraz oprogramowanie Mobilny Magazynier. Stanowi on uzupełnienie oprogramowania do inwentaryzacji.

Inwentaryzacja RFID - inwentaryzator mobilny spis z natury

Technika RFID, w przeciwieństwie do kodów kreskowych, pozwoli Ci na skanowanie kilku etykiet jednocześnie, bez konieczności kontaktu wzrokowego!

Przykładowa inwentaryzacja sprzętu IT (komputerów, drukarek) oznaczonych tagami (etykietami) RFID.

 

Zastosowanie RFID zamiast kodów kreskowych radykalnie zwiększy szybkość przeprowadzenie spisu z natury i tym samym całej inwentaryzacji.

Różnicę w szybkości skanowania przedmiotów oznaczonych kodem kreskowym i znacznikami RFID doskonale ilustruje to wideo:

Jeżeli przekonałeś się, że inwentaryzacja RFID jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, to skontaktuj się z nami w celu doboru urządzeń.

Nestle Polska S.A. – opinia:

“W efekcie projektu, zewidencjonowano ponad 4 tys. środków trwałych. Do sprawnego przeprowadzenia przedsięwzięcia wykorzystano technologię RFID, co znacznie przyśpieszyło i uprościło całą procedurę. Współpracę z firmą PWSK uznajemy za wzorcową. Projekt został zrealizowany w umówionym terminie, zgodnie z wcześniej ustalonymi założeniami.” – Specjalista Marcin Antoniuk

Referencje - Nestle dla Szybkiej Inwentaryzacji PWSK