W celu maksymalnego zaoszczędzenia czasu spisu z natury, program do ewidencji środków trwałych, wyposażenia i towarów – Szybka Inwentaryzacja oferuje Tobie dwa sposoby trwałego oznaczania sprzętu:

  1. Etykiety inwentaryzacyjne z nadrukowanym kodem kreskowym
  2. Radiowe znaczniki zbliżeniowe RFID

Wybór rozwiązania zależy od warunków pracy, budżetu i specyfiki Twojej firmy. Specjaliści z firmy PWSK są gotowi wykonać bezpłatną analizę i doradzić Tobie najlepsze rozwiązanie.

Inwentaryzacja kodem kreskowym – zalety i wady

Oprogramowanie do inwentaryzacji – program Szybka Inwentaryzacja,  generuje unikalny kod kreskowy i drukuje go na specjalnie dobranych, wytrzymałych, samoprzylepnych etykietach inwentaryzacyjnych.

Sprawdzone w praktyce termotransferowe drukarki etykiet nanoszą go w sposób trwały, odporny na promienie słoneczne i środki czyszczące.

Sekretem Szybkiej Inwentaryzacji jest właściwe znakowanie środków trwałych. 

Z pewnością chcesz oznaczyć swój majątek tylko raz i nie powracać już do tej czynności.

Z powodu słabej jakości etykiet powszechnie dostępnych na rynku nie zawsze się to udaje. Często spotkać można meble z zatartym numerem lub odklejającą się naklejką.

Proponujemy sprawdzone i wytrzymałe etykiety inwentaryzacyjne do oznaczania środków trwałych, które występują w różnych rozmiarach:

  • 50 x 30mm – Większe, do oznaczenia dużych przedmiotów oraz lokalizacji (np. pomieszczeń, półek, pojemników, palet, mebli, komputerów)
  • 45 x 18mm – Mniejsze do oznaczania drobniejszych przedmiotów (np. środki trwałe, wyposażenie)
  • 35 x 10mm – Bardzo małe – z kodem kreskowym 2D Data Matrix, do oznaczania szczególnie małych przedmiotów (klucze, nośniki danych itp.)

Uwaga: Nadzwyczaj ważne jest zastosowanie właściwych, odpornych etykiet inwentaryzacyjnych i odpowiedniej techniki zadruku.

W przeciwnym przypadku narazisz się na ryzyko wielokrotnego znakowania tych samych przedmiotów. Jest to bardzo czasochłonne.

Zrób wszystko, aby oznakować swój majątek tylko raz, na cały okres jego użytkowania.

Kod kreskowy i RFID - porównanie dwóch metod spisu z natury

Przykładowe oznaczenie środków trwałych kodem kreskowym

Zalety inwentaryzacji przy pomocy kodów kreskowych:

Przykładowy zestaw do przeprowadzenia szybiej inwentaryzacji

Spis z natury możesz wykonać na dwa sposoby:

  1. Za pomocą bezprzewodowego skanera kodów kreskowych podłączonego z laptopa,  z którym przemieszczasz się od pomieszczenia do pomieszczenia
  2. Lub mobilnego kolektora danych wyposażonego w pamięć, z czytnikiem kodów kreskowych i specjalnym programem do inwentaryzacji. Dzięki niemu zeskanujesz i zapiszesz w jego pamięci tysiące środków trwałych. Po spisie przekażesz je do głównej kartoteki umieszczonej na komputerze lub serwerze firmowym.
inwentaryzator-argox-pa-90-i-aplikacja-mobilna-do-inwentaryzacji

Mobilny Inwentaryzator Argox PA-90 z czytnikiem kodów kreskowych i aplikacja mobilna do inwentaryzacji

Inwentaryzacja znacznikami radiowymi RFID – Jakie zalety?

Zastosowanie zbliżeniowych znaczników radiowych (chipów, etykiet, tagów) w inwentaryzacji RFID (ewidencji środków trwałych i wyposażenia), wprowadzi zupełnie nową jakość i szybkość pracy.

W przeciwieństwie do kodu kreskowego, znacznik RFID (tag, chip) nie musi być widoczny dla urządzenia odczytującego.

Odczyt może zatem odbyć się ze znacznie większej odległości niż odczyt kodu kreskowego (nawet z kilku metrów), a co najważniejsze – będziesz w stanie odnaleźć (zlokalizować) i zinwentaryzować przedmioty schowane np. w szafie, bądź stojące wysoko na półkach.

Dzięki technologii RFID, inwentaryzacja przebiega nawet 10 razy szybciej! W jednej chwili będziesz w stanie odczytać nawet 50 znaczników.

W tym samym czasie w przypadku pracy z kodem kreskowym zdążyłbyś odczytać zaledwie kilka przedmiotów. Dodatkowo musiałbyś np. wchodzić pod stół, aby zeskanować kod na komputerze.

Poniższy filmik pokazuje różnicę w szybkości spisywania wyposażenia oznaczonego kodem kreskowym i radiowymi znacznikami zbliżeniowymi RFID.

Dzięki różnorodności dostępnych na rynku znaczników RFID UHF, możliwe jest oznaczenie przedmiotów o różnych gabarytach np. meble, sprzęt biurowy, teczki z dokumentami, sprzęt komputerowy, maszyny, urządzenia i wielu innych.

Dzięki temu znakowanie środków trwałych jest tak efektywne i trwałe.

Różnorodność tagów RFID UHF i ich budowy

Znacznik zbliżeniowy RFID może mieć formę tradycyjnej samoprzylepnej etykiety inwentaryzacyjnej, umożliwiającej zadruk numeru inwentarzowego i połączenie np. kodu kreskowego z inwentaryzacją RFID.

Etykieta inwentaryzacyjna RFID do zadruku

Zaletą znaczników (tagów) RFID jest ich błyskawiczny odczyt,
nawet w przypadku braku bezpośredniej widoczności czytnika z tagiem RFID.

Za wyborem inwentaryzacji RFID przemawia szybkość z jaką może zostać wykonana.
W minutę można zeskanować setki pozycji!

Szybkiej Inwentaryzacji RFID dokonasz za pomocą urządzenia mobilnego (kolektora danych) z zainstalowanym programem Mobilny Magazynier RFID.

Posiadając taki kompletny system, inwentaryzacja środków trwałych, sprzętu, asortymentu czy wyposażenia (np. inwentaryzacja komputerów)  zajmie Tobie nawet 10 razy mniej czasu niż do tej pory.

W końcu przestanie być uciążliwa, a zaoszczędzony czas i energię Twój zespół inwentaryzacyjny będzie mógł przeznaczyć na swoją właściwą pracę.

 

Inwentaryzacja bez schylania się lub wchodzenia na drabinę?  Z RFID jest to możliwe!

Inwentaryzacja RFID majątku firmy wyposażenia

 

Jeżeli masz wątpliwości jaką metodę inwentaryzacji wybrać , to skontaktuj się z nami w celu przedstawienia dalszych informacji.