Czy spis z natury na koniec roku zawsze musi kojarzyć się z trwającym wiele dni, ręcznym wypełnianiem tysięcy rubryk? Tak było kiedyś, w czasach kiedy jeszcze komputery nie pracowały za nas. Postęp techniczny sprawił, że to program elektroniczny spis z natury sporządza dziś inwentaryzację. Kto raz tego spróbował, ten już nigdy nie chce powrócić do żmudnego, ręcznego wypełniania papierowych rubryk lub arkuszy Excela.

Elektroniczny spis z natury sam grupuje i sortuje wszystkie wprowadzone dane. Podlicza sumy i pokazuje różnice.

Stanowi nieocenioną pomoc dla komisji inwentaryzacyjnej. Nawet, jeżeli nie stosujesz kodu kreskowego lub radiowych etykiet RFID, tylko ręcznie wprowadzasz dane do komputera.

Program Elektroniczny Spis z Natury – 4 szybkie kroki

1. Arkusz spisu z natury – wydruk

Przykładowy wydruk przedstawia wzór arkusza do przeprowadzenia spisu z natury. Wszystkie dane są czytelnie i przejrzyście przedstawione. Zespół spisujący nie ma trudności w odczytaniu numerów inwentarzowych, nazw środków trwałych i numerów fabrycznych wyposażenia.

Arkusz spisu z natury możesz wydrukować dla całej firmy lub tylko dla wybranej lokalizacji lub rodzaju majątku. Zyskujesz dzięki temu możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji cząstkowej.

arkusz-spisu-z-natury

2. Przeprowadź elektroniczny spis z natury

Elektroniczny spis z natury polega na odczytaniu numeru inwentarzowego oznaczającego dany majątek i wpisaniu go od razu do specjalnej kolumny programu Spisana ilość lub od razu do programu Szybka Inwentaryzacja.

3. Oznakowanie majątku

Warunkiem szybkiego spisu z natury jest czytelne oznakowanie majątku.

Obecnie ciągle stosuje się kod kreskowy lub nowoczesne etykiety radiowe RFID, ale równie dobrze możesz wykorzystać stare oznaczenia za pomocą farby lub flamastra.  Są one jeszcze ciągle obecne na maszynach i urządzeniach w zakładach pracy z długą historią.

etyieta inwentaryzacyjna, numer inwentarzowy, spis z natury

Inwentaryzacja komputerowa pozwala na wprowadzenie wyników spisu z natury do programu, a następnie intuicyjne i wygodne przeszukiwanie inwentarza według numerów inwentarzowych, nazwy lub nawet fragmentu nazwy środka trwałego czy wyposażenia.

Jest to znaczenie szybsze i mniej męczące niż przeszukiwanie ręcznie spisanych i wydrukowanych pozycji.

Dodatkowo bardzo łatwo skorygujesz wszelkie pomyłki.

spis z natury program - wprowadzenie inwentaryzacji

4. Wydruk elektronicznych arkuszy różnic inwentaryzacyjnych

Na koniec wydrukuj arkusz różnic inwentaryzacyjnych. Pokaże on wszystkie zastane różnice w stosunku do prowadzonej ewidencji.

Wydruk pokaże:

  • co spisano zgodnie ze swoją prawidłową lokalizacją
  • prawidłową lokalizację spisanego nadwyżkowego wyposażenia
  • aktualną lokalizację wyposażenia, którego zabrakło w spisywanym miejscu

Tak dokładne dane umożliwiają ocenę, czy nowa lokalizacja jest błędna, a przedmiot musi wrócić do pierwotnej lokalizacji, czy też jest ona prawidłowa i to ewidencję należy skorygować.

program-do-inwentaryzacji-wydruk-roznic-inwentaryzacyjnych

Program Elektroniczny spis z natury działa sprawnie i bezbłędnie!

Jeżeli chcesz zrobić to jeszcze szybciej, pomogą Ci:

Zapoznaj się z obiema tymi metodami,  a zaoszczędzony każdego roku czas będziesz mógł przeznaczyć na ważniejsze dla Twojej firmy czynności.  Sumarycznie wyjdzie to znacznie taniej i lepiej dla Ciebie i Twojej firmy.

Przetestuj demo programu lub umów się na pokaz zdalny.  Nasi specjaliści doradzą jak sprawnie zrobić spis z natury!

Nestle Polska S.A. – opinia:

“W efekcie projektu, zewidencjonowano ponad 4 tys. środków trwałych. Do sprawnego przeprowadzenia przedsięwzięcia wykorzystano technologię RFID, co znacznie przyśpieszyło i uprościło całą procedurę. Współpracę z firmą PWSK uznajemy za wzorcową. Projekt został zrealizowany w umówionym terminie, zgodnie z wcześniej ustalonymi założeniami.” – Specjalista Marcin Antoniuk Referencje - Nestle dla Szybkiej Inwentaryzacji PWSK   

Znakowanie sprzętu komputerowego etykietami RFID

Jeżeli czeka Ciebie inwentaryzacja sprzętu komputerowego i innego w firmie, to musisz go najpierw dobrze oznakować.   Znakowanie sprzętu IT  tagami zbliżeniowymi i etykietami RFID ma przewagi nad etykietami inwentaryzacyjnymi z kodem kreskowym w zakresie: Większa... czytaj dalej