Program Elektroniczny Spis z Natury

Przeprowadź spis z natury szybko, sprawnie i bez pomyłek

Czy spis z natury na koniec roku zawsze musi wiązać się z trwającym wiele dni, ręcznym wypełnianiem tysięcy rubryk? A może warto skorzystać z dobroci technologii?

Elektroniczny Spis z Natury wspomaga inwentaryzację upraszczając i przyśpieszając wszystkie jej aspekty. Kto raz spróbuje tej metody inwentaryzacji, ten już nigdy nie będzie chciał wrócić do żmudnego, ręcznego wypełniania papierowych rubryk lub arkuszy Excela.

Elektroniczny Spis z Natury sam grupuje i sortuje wszystkie wprowadzone dane. Podlicza sumy i pokazuje różnice. Stanowi nieocenioną pomoc dla komisji inwentaryzacyjnej. Nawet jeżeli nie stosujesz kodu kreskowego lub radiowych etykiet RFID, tylko ręcznie wprowadzasz dane do komputera.

Elektroniczny Spis z Natury – Excel, wzór i 4 szybkie kroki

1. Arkusz spisu z natury – wzór wypełnienia

Przykładowy wydruk przedstawia wzór arkusza do przeprowadzenia spisu z natury. Wszystkie dane są czytelnie i przejrzyście przedstawione. Członkowie zespołu spisowego nie mają trudności z odczytaniem numerów inwentarzowych, nazw środków trwałych i numerów fabrycznych wyposażenia ponieważ arkusz inwentaryzacyjny jest przygotowany w sposób przemyślany.

Arkusz spisu z natury Excel możesz wydrukować dla całej firmy lub tylko dla wybranej lokalizacji czy rodzaju majątku. Zyskujesz dzięki temu możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji cząstkowej.

Przykładowy arkusz elektronicznego spisu z natury

2. Przeprowadzenie elektronicznego spisu z natury

Elektroniczny spis z natury polega na odczytaniu numeru inwentarzowego danego przedmiotu i wprowadzeniu go do kolumny programu Spisana ilość lub bezpośrednio do programu Szybka Inwentaryzacja.

Jeśli chcesz sporządzić spis z natury w placówce oświaty, zobacz specjalne zestawy przygotowane do inwentaryzacji w szkole.

3. Oznakowanie majątku

Warunkiem szybkiego spisu z natury jest czytelne oznakowanie majątku. Obecnie stosowane są kody kreskowe lub nowoczesne etykiety radiowe RFID, ale równie dobrze możesz wykorzystać stare oznaczenia farbą lub flamastrem.

Po wprowadzeniu wyników spisu z natury, program intuicyjnie i wygodnie przeszuka inwentarz według numerów inwentarzowych, nazwy lub nawet fragmentu nazwy środka trwałego czy wyposażenia. To znaczenie szybsze i mniej męczące niż przeszukiwanie ręcznie spisanych i wydrukowanych pozycji. Dodatkowo, łatwo wykryjesz i skorygujesz wszelkie pomyłki.

4. Wydruk elektronicznych arkuszy różnic inwentaryzacyjnych

Na koniec wystarczy wydrukować arkusz różnic inwentaryzacyjnych.

Wydruk pokaże:

  • przedmioty spisane zgodnie ze swoją przypisaną lokalizacją,
  • prawidłową lokalizację spisanego nadwyżkowego wyposażenia,
  • aktualną lokalizację wyposażenia, którego zabrakło w spisywanym miejscu.

Tak dokładne dane umożliwiają szybką ocenę, czy nowa lokalizacja jest błędna, a przedmiot musi wrócić do pierwotnej lokalizacji, czy też jest ona prawidłowa i to ewidencję należy skorygować.

Jeżeli chcesz jeszcze bardziej przyśpieszyć cały proces, pomogą Ci w tym:

Zastanów się, czy nie warto wdrożyć tych metod inwentaryzacji, aby móc przeznaczyć energię na ważniejsze dla Twojej działalności i mniej nużące czynności. Samo wdrożenie elektronicznego systemu do inwentaryzacji nie wymaga dużych nakładów sił, a zaoszczędzony czas szybko przeważy nad kosztem zakupu programu.

Chcesz bezpłatnie poznać Szybką Inwentaryzację®?

Pobierz wersję demo programu

Nestle Polska S.A. – opinia:

“W efekcie projektu, zewidencjonowano ponad 4 tys. środków trwałych. Do sprawnego przeprowadzenia przedsięwzięcia wykorzystano technologię RFID, co znacznie przyśpieszyło i uprościło całą procedurę. Współpracę z firmą PWSK uznajemy za wzorcową. Projekt został zrealizowany w umówionym terminie, zgodnie z wcześniej ustalonymi założeniami.” – Specjalista Marcin Antoniuk

Referencje - Nestle dla Szybkiej Inwentaryzacji PWSK   

Inwentaryzacja środków trwałych i majątku firmy

Od szybkiej inwentaryzacji dzielą Cię tylko 3 minuty

Pobierz demo programu Szybka Inwentaryzacja i odbierz mini kurs wideo

  • Jak uniknąć błędnego wyboru etykiet?
  • Jaki dobrać zestaw do inwentaryzacji?
  • Jak rozliczyć inwentaryzację?
  • Co lepsze – kod kreskowy czy RFID?